• Základná škola Karpatská 8063/11, Žilina

         

        Plán primárnej prevencie pre žiakov 1. až 9. ročníka

        Šk. rok 2023/2024

         

         

        Dobrý štart pre 1.ročník

        Vzdelávací program Metóda dobrého štartu sleduje rozvoj psychomotoriky vo všetkých aspektoch v súčinnosti so sférou emočnou, motivačnou a sociálnou.

        Metóda je zameraná na vývoj jazykových funkcii a zmyslových vnímaní ako sú vizuálne, akustické, hmatové, kinestetické a motorické. Ide o spoluprácu medzi týmito funkciami, ktoré sú dôležité pri vykonávaní aktivít ako je čítanie a písanie. Metóda má výchovný, diagnostický, preventívny a terapeuticky aspekt. Metóda má vplyv na úpravu sluchového a zrakového vnímania, pravo-ľavú orientáciu a rozvoj motorických  funkcií, ako aj na rozvoj fonetického uvedomenia a rozvoj komunikačných zručností.  Výrazne sa tým zlepšuje koncentrácia a predlžuje pracovné tempo.

         

        Depistáž pre 1. ročník

        slúži ako preventívne opatrenie pred poruchami učenia. A následné individuálne dotrénovanie čiastkových funkcií.

         

         

        Preventívny program Kamaráti so Zippym pre 1. a 2. ročník

        Pravidelným realizovaním aktivít podporujeme u detí rozvoj emocionálneho zdravie. Aktivitami si deti precvičujú schopnosť vyjadriť, čo chcú povedať, pozorne načúvať, požiadať o pomoc, vytvárať a udržiavať priateľstvá, vyrovnať sa s osamelosťou a odmietnutím, ospravedlniť sa, prispôsobiť sa novým situáciám a naučia sa ako pomáhať druhým. Program nehovorí deťom, čo majú robiť. Namiesto toho ich nabáda, aby prišli s vlastným riešením problémov. Deti sa učia vyberať riešenia, ktoré nielen pomôžu im, ale rešpektujú aj ostatných.

         

        Preventívny program Druhý krok pre 3. ročník

        Druhý krok je program zameraný na sociálno- emocionálny rozvoj detí. V rámci programu sa žiaci pomocou aktivít učia byť empatickými, vcítiť sa do situácie iného človeka, dobre komunikovať s inými ľuďmi, správne riešiť konflikty, neubližovať iným a zvládať agresiu a hnev.

         

        Can Hliadka

        Je skupina učiteľov a odborníkov našej školy, ktorí majú za úlohu pomáhať v škole pri identifikácii podozrenia násilia na deťoch, prípadne deťoch, ktoré sú ohrozené násilím (fyzickým, psychickým, sexuálnym, inými formami).

         

        Projekt Viem, čo zjem pre 3. – 5. ročník

        Osvojenie si zásad zdravého životného štýlu v detskom veku je predpokladom dobrého zdravia nielen počas detstva a dospievania, ale aj v dospelosti. Projekt „Viem, čo zjem“ sa realizuje v škole, aby žiakov hravou formou motivoval k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporil ich záujem o pohybové aktivity.

         

        Tvoja správna voľba pre 4. ročník

        Preventívne aktivity určené deťom majú charakter zážitkového učenia – interaktívnej tvorivej dielne pozostávajúcej z piatich stanovíšť (tri tematické panely: tabak, alkohol, marihuana; pracovný stôl a koberec s hracím plánom). Pomocou nich sa deti dozvedia základné informácie o legálnych a nelegálnych drogách. Inovatívne prístupy im súčasne dávajú dostatočný priestor na vyjadrenie vlastných názorov a postojov k danej problematike. Program je flexibilný, zahŕňa, napr. prácu v skupinách, panelovú diskusiu, výcvik zručností orientovaných na predchádzanie nežiaducim javom a identifikovanie prejavov správania ľudí pod vplyvom návykových látok.

         

        Preventívny program Cesta k emocionálnej zrelosti  pre 4. ročník

        Cesta k emocionálnej zrelosti je výchovno-vzdelávací program, ktorý rozvíja základné znaky emocionálnej inteligencie. Obsah programu je postavený na metódach sociálno-psychologického tréningu, metódach zvyšovania sociálnych kompetencií, sociálneho učenia a aktivitách neformálneho vzdelávania. Žiaci sa učia spoznávať seba a svojich spolužiakov, adekvátne komunikovať s okolím, správne riešiť konflikty, byť tolerantní a znášanliví, znižovať agresivitu a rozvíjať asertívne správanie.

                    

        Preventívny program Poruchy príjmu potravy pre 8. a 9. ročník

        Upevnenie zdravého životného štýlu a predchádzanie vzniku porúch príjmu potravy. Edukovať žiakov o racionálnom stravovaní a podporiť zdravý vzťah k jedlu. Viesť žiakov ku kritickému mysleniu na internete v témach stravovania, zmien hmotnosti a sebaobrazu. Otvoriť tému body shamingu a na telo zameranej šikany.

         

        Protidrogová prevencia  pre 7. a 8. ročník

        Program zameraný na prevenciu látkovej ale aj nelátkovej závislosti, ktorého cieľom je podať žiakom základné objektívne informácie najmä o rizikách, nebezpečenstve a dôsledkoch užívania drog. Oboznámiť žiakov so stratégiami a taktikami, ako žiť v spoločnosti ohrozenej drogovou závislosťou, nacvičiť si sociálne zručnosti, ako sa tejto závislostí vyhnúť. Rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie, ako: empatia, asertivita, prosociálnosť. Ponúknuť žiakom, čo najviac spôsobov, ako dosiahnuť životné uspokojenie a zvládať náročne, či záťažové životné situácie. Ukončením prevencie je protidrogová konferencia, na ktorej sa nám žiaci predstavia so svojimi plagátmi s protidrogovou problematikou.

         

         

        Prednášky a besedy:

        Kyberšikanovanie – Bezpečný internet– 6. ročník

        Trestnoprávna zodpovednosť - 8. a 9. ročník

         

        Ostatné aktivity:

        September : Adaptačné stretnutia pre novoprijatých žiakov

        November : Bubnovačka – proti násiliu na deťoch– 1.-9. ročník

        Marec: Čitateľský maratón – 1-4.ročník

        Ponožková výzva

        Apríl: Deň autizmu

        Máj : Deň matiek

        Deň rodiny