• Hravý architekt Slovensko

je nezisková organizácia, ktorá bola založená po dlhodobej spolupráci s českou organizáciou Hravý architekt, z.s. Vo svojom poslaní má zakotvenú výchovu a osvetu detí a študentov zo základných, stredných a základných umeleckých škôl a vysokých škôl, detských domovov, detských záujmových krúžkov a organizácií zaoberajúcich sa deťmi vyžadujúcimi špeciálne pedagogické zaobchádzanie v oblasti architektúry, urbanizmu, designu a výtvarného umenia. Začiatok fungovania n.o. bude orientovaný na ZŠ a rozvoj vedomostí detí vo veku 9-11 rokov.

Organizácia realizuje medzinárodný program, prostredníctvom besied a prednášok, vlastivedných vychádzok, výtvarnej činnosti a pracovných kreatívnych dielní, vytvárame a rozvíjame povedomie detí v týchto oblastiach, zároveň ich vychovávame našimi projektmi k vnímaniu životného priestoru a prostrediu, v ktorom žijú a môžu sa aktívne podieľať na jeho vytváraní. Organizujeme výstavy a prezentácie detských a študentských prác, detské a študentské súťaže. Medzinárodný výtvarno-architektonický projekt Hravý architekt vznikol v roku 2013.

Všeobecný princíp projektu:

Deti tému spracovávajú výtvarnými technikami vybraté architektonické pamiatky svojho mesta. S tým im pomáhajú prednášky mestských architektov, historikov umení a ďalších odborníkov. Zúčastnia sa komentovaných prechádzok a až potom tému spracovávajú, v mnohých prípadoch s neuveriteľnou originalitou. Podstata projektu je, aby sa deti naučili architektúru vnímať a aby chápali jej rolu v živom mestskom organizme. Projekt je prostredníkom pre vytváranie vrelého vzťahu detí k vlastnému mestu.

• Zapojenie našej školy

• Z našej školy sa do projektu zapojila trieda 4.D, ktorá pracovala na výtvarných prácach. Ich práce sú súčasťou medzinárodnej výstavy 100 rokov hravého architekta, ktorá prebieha vo Vladštejnské záhradě, sídle Senátu PČR.

Informačný bulletin 2018 je k nahliadnutiu TU

Výstava bola otvorená pri príležitosti MDD v Senáte s Hravým architektom. Vy stavené sú najlepšie práce, ktoré deti ŽS vytvorili. Výstava sa koná pod záštitou pani Mgr. Miluše Horské, miestopredsedkyne Senátu PČR.

Odkaz na fotogalériu z atmosféry akcie je: https://www.senat.cz/cinnost/galerie.php?aid=24371

Naša škola sa zúčastnila výtvarno - architektonického projektu hravý architekt, kedy deti zo ZŠ z ČR maľovali obrázky stavieb ku 100-tému výročiu založenia Československej republiky.

V druhej polovici školského roka žiaci už pacovali na novej téme: "Moje architektonické dedičstvo". Práve žiaci 4.D budú prezentovať svoje práce na jeseň 2019 v Rožmberskom paláci na Pražskom hrade.