• FinQ je názov projektu finančného vzdelávania žiakov a pedagógov, v rámci ktorého je naplánované aj pilotné overovanie vedomostí.

Jedná sa o program finančného vzdelávania pod záštitou Nadácie Slovenskej sporiteľne. Nadácia vybrala zo 190 ZŠ a SŠ, ktoré mali záujem o toto vzdelávanie 25 pilotných škôl. Medzi tromi vybranými školami žilinského kraja je aj naša škola.

Program sa zameriava na zvyšovanie finančnej kultúry žiačok, žiakov a mladých ľudí. Má ambíciu rozvíjať kritické myslenie žiakov a žiačok a pedagogických pracovníkov. Vychádza z rovnice:

IQ + EQ + FinQ = 3Q pre život

inteligenčný kvocient + emocionálny kvocient + finančná kultúra = 3Q pre život

Ciele projektu:

• zvýšiť finančnú kultúru žiakov a žiačok na jednotlivých stupňoch vzdelávania

• spracovať a poskytnúť školám na Slovensku učebné materiály a pomôcky na zvyšovanie fin. kultúry

• zvýšiť profesijné kompetencie pedagógov v oblasti podpory kritického, logického, systémového a kreatívneho  myslenia žiakov a žiačok v kontexte rozvoja finančnej kultúry

• zvýšiť povedomie o potrebe a kvalite rozvoja fin. kultúry v riadiacich procesoch na školách

• zamerať sa na zmeny v ŠkVP tak, aby fin. kultúra bola súčasťou štandardou všetkých učebných predmetov.

Predmet pilotného overovania

Predmetom pilotného overovania je zistenie finančnej kultúry žiakov na jednotlivých stupňoch vzdelávania. Pilotné overovanie umožní tiež sledovať dôsledky rozvoja fin. kultúry na čitateľskú gramotnosť, kritické myslenie a kreativitu žiakov. Ďalej sledovanie vytvárania a realizovania medzipredmetových vzťahov v ŠkVP a prípadné zistenie zvýšenej kvality ŠkVP.