Prevencia
Dobre vedieť!
Základná škola Karpatská 8063/11, Žilina
Plán primárnej prevencie pre žiakov 1. až 9. ročníka
Šk. rok 2024/2025
Preventívne programy
Cieľom všetkých preventívnych činností a opatrení na škole je vytvoriť pre žiakov pozitívne a bezpečné prostredie, aby žiaci vedeli využívať svoj voľný čas v škole, ale aj mimo školy efektívne, zmysluplne bez drog, či iných návykových látok a bez agresívneho správania, či inej formy násilia.
Preventívne programy v jednotlivých ročníkoch 1. stupňa:
Dobrý štart pre 1.ročník
Vzdelávací program Metóda dobrého štartu sleduje rozvoj psychomotoriky vo všetkých aspektoch v súčinnosti so sférou emočnou, motivačnou a sociálnou. Metóda je zameraná na vývoj jazykových funkcii a zmyslových vnímaní ako sú vizuálne, akustické, hmatové, kinestetické a motorické. Ide o spoluprácu medzi týmito funkciami, ktoré sú dôležité pri vykonávaní aktivít ako je čítanie a písanie. Metóda má výchovný, diagnostický, preventívny a terapeuticky aspekt. Metóda má vplyv na úpravu sluchového a zrakového vnímania, pravo-ľavú orientáciu a rozvoj motorických funkcií, ako aj na rozvoj fonetického uvedomenia a rozvoj komunikačných zručností. Výrazne sa tým zlepšuje koncentrácia a predlžuje pracovné tempo.
Depistáž pre 1. ročník- slúži ako preventívne opatrenie pred poruchami učenia. A následné individuálne dotrénovanie čiastkových funkcií.
Eľkonin pre 1. a 2. ročník
Tréning fonematického uvedomovania podľa Eľkonina je metodika, pomocou ktorej sa dieťa učí uvedomovať si hláskovú štruktúru slov na základe počutia (napríklad keď mu vyhláskujeme slovo, dieťa ho spozná, vie určiť, z akých hlások sa slovo skladá, akú hlásku počuje na začiatku či na konci, vie s hláskami v slove manipulovať a pod.) Metodika je rozpracovaná do 30 lekcií, pričom každá trvá okolo 45 minút. Dieťa pracuje formou hry, ktorej obsahom je najmä učenie o jazyku. Cieľom tejto hry je, aby dieťa nadobudlo novú predstavu o slove a aby jeho učenie bolo hravé. Môže sa pracovať aj skupinovou formou.
Preventívny program Zippyho kamaráti pre 1. a 2. ročník
Pravidelným realizovaním aktivít podporujeme u detí rozvoj emocionálneho zdravie. Aktivitami si deti precvičujú schopnosť vyjadriť, čo chcú povedať, pozorne načúvať, požiadať o pomoc, vytvárať a udržiavať priateľstvá, vyrovnať sa s osamelosťou a odmietnutím, ospravedlniť sa, prispôsobiť sa novým situáciám a naučia sa ako pomáhať druhým. Program nehovorí deťom, čo majú robiť. Namiesto toho ich nabáda, aby prišli s vlastným riešením problémov. Deti sa učia vyberať riešenia, ktoré nielen pomôžu im, ale rešpektujú aj ostatných.
Preventívny program Kozmo a jeho dobrodružstvá 1. a 2. ročník
Podľa metodiky sa zaoberáme témamy, s ktorými sa v detských kolektívoch často stretnete: posmievanie, šikana, vyčleňovanie z kolektívu kvôli sociálnemu zázemiu, farbe pleti alebo fyzickým odlišnostiam (farba vlasov, postava, pehy, strojček na zub a pod.).
Preventívny program Druhý krok pre 3. ročníkDruhý krok je program zameraný na sociálno- emocionálny rozvoj detí. V rámci programu sa žiaci pomocou aktivít učia byť empatickými, vcítiť sa do situácie iného človeka, dobre komunikovať s inými ľuďmi, správne riešiť konflikty, neubližovať iným a zvládať agresiu a hnev.
Dopraváčik (3. ročník)Program zameraný na prevenciu v smere dopravnej výchovy v línii a hranici porozumenia v tomto veku. Cieľom programu je vyzdvihovať opatrnosť, vlastnú zodpovednosť a upovedomovať o nástrahách, kedy sú žiaci súčasťou dopravnej premávky. Dôležitým bodom bude počiatočné osvojovanie si dopravných situácii (chodci, bicykle, dopravné značenia).
Prevedenie preventívneho programu je rozdelené na 4 stretnutia (1/1/1/2):
· počas prvého bude vedená teória s aktivitami,
· počas druhého široký záber aktivít,
· počas tretieho zopakovanie teórie a aktivít so „skúškou“ z dopravnej výchovy,
· počas štvrtého bude tvorený celotriedny projekt „Moja škola a doprava“.
Nevinná zbraň: Pyrotechnika (ročník podľa potreby, návrh pre 4. – 9. ročník)
Prevencia zameraná na základné (1. stupeň) informácie a širšie (2. stupeň) informácie o pyrotechnike. Cieľom je informovať o nebezpečenstve so zábavnou pyrotechnikou, poukázať na možné trvalé následky zdravia pri nesprávnom zaobchádzaní alebo manipulácii, zdôrazňovanie nebezpečenstva pri voľbe výroby vlastnej pyrotechniky, a porozumenie, že pyrotechnika je v konečnom dôsledku zbraň. Metódy vedenia prevencie budú závisieť od ročníka, v ktorom bude takáto prevencia vedená.
Preventívny program Cesta k emocionálnej zrelosti pre 4. ročníkCesta k emocionálnej zrelosti je výchovno-vzdelávací program, ktorý rozvíja základné znaky emocionálnej inteligencie. Obsah programu je postavený na metódach sociálno-psychologického tréningu, metódach zvyšovania sociálnych kompetencií, sociálneho učenia a aktivitách neformálneho vzdelávania. Žiaci sa učia spoznávať seba a svojich spolužiakov, adekvátne komunikovať s okolím, správne riešiť konflikty, byť tolerantní a znášanliví, znižovať agresivitu a rozvíjať asertívne správanie.
Témy preventívnych programov v jednotlivých ročníkoch 2. stupňa:
Kyberšikanovanie – Bezpečný internet pre 6. ročník - primárna prevencia zameraná na predchádzanie kyberšikanovania, ktorého cieľom je najskôr žiakov oboznámiť s týmto sociálno-patologickým javom a upozorniť žiakov na rozdiely medzi šikanovaním a kyberšikanovaním, ďalej upovedomiť žiakov na to, že tento problém sa týka všetkých zúčastnených – od agresorov až po svedkov. U žiakov sa snažíme týmto programom zvýšiť citlivosť voči svojmu prežívaniu a voči prežívaniu iných osôb. Taktiež cieľom je u žiakov vzbudiť záujem o ďalšie šírenie prevencie kyberšikanovania na našej škole prostredníctvom reklamných kampaní.
Poruchy príjmu potravy – Komplexný preventívny program ( spolupráca s Chuť žít) pre 7.ročníky
Program slúži na upevnenie zdravého životného štýlu a predchádzanie vzniku porúch príjmu potravy. Edukovať žiakov o racionálnom stravovaní a podporiť zdravý vzťah k jedlu. Viesť žiakov ku kritickému mysleniu na internete v témach stravovania, zmien hmotnosti a sebaobrazu. Otvoriť tému body shamingu a na telo zameranej šikany.
o Poruchy príjmu potravy – mýty a dopady ochorenia cez autentický osobný príbeh mladého človeka o udravení z PPP
o Aktivizácia žiakov a rozvíjanie ich schopnosti pomôcť sebe a rovesníkov
o Zdravá výživa, životný štýl a riziká diét
o Porozumenie a akceptácia normálnej hmotnosti, stigma spojená s hmotnosťou
o Ideál krásy a vplyv masových médií
o Riziká sociálnych sietí a kritické myslenie pri prezeraní ich obsahu
o Body shaming a na telo zameraná šikana
Záškoláctvo: život bez vzdelania (podľa potreby: návrh pre 7. – 9. ročník)
Poukázať na život bez vzdelania – vysvetliť povinnú školskú dochádzku, zvýšiť prejavenie záujmu o vzdelanie, porovnávanie profesijných možností z hľadiska vzdelávania a vzdelania.
Protidrogová prevencia pre 8. ročník- program zameraný na prevenciu látkovej ale aj nelátkovej závislosti, ktorého cieľom je podať žiakom základné objektívne informácie najmä o rizikách, nebezpečenstve a dôsledkoch užívania drog. Oboznámiť žiakov so stratégiami a taktikami, ako žiť v spoločnosti ohrozenej drogovou závislosťou, nacvičiť si sociálne zručnosti, ako sa tejto závislostí vyhnúť. Rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie, ako: empatia, asertivita,
Juvenilná justícia: Trestnoprávna zodpovednosť (8. a 9. ročník)
Poukázať na právne povedomie pre žiakov, ktorí sa nachádzajú vo veku mladistvého:
- osoba, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila 14 rok a neprekročila 18 rok svojho veku, pričom osobu možno považovať za mladistvého až dňom, ktorý nasleduje po dni, keď páchateľ dovŕšil 14 rok svojho veku.
Cieľom preventívneho poukázania na právne povedomie bude zvyšovanie úrovne znalosti práva ako spoločenského vedomia v smere sociálno-patologických prejavov. Zaoberať sa budeme témami, ako napr. trestný zákon, trestná činnosť, priestupok, kriminalita,... a i. Téma trestnoprávnej zodpovednosti bude vedená prednáškou, besedou a záverečným testom.
Prevencia stresu pre 9. ročníky
Upevnenie zdravého životného štýlu a predchádzanie vzniku porúch príjmu potravy. Edukovať žiakov o racionálnom stravovaní a podporiť zdravý vzťah k jedlu. Viesť žiakov ku kritickému mysleniu na internete v témach stravovania, zmien hmotnosti a sebaobrazu. Otvoriť tému body shamingu a na telo zameranej šikany.
Výchova k manželstvu (9. ročník – ku koncu školského roka)
Výchova k manželstvu a rodičovstvu je zacielená na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami. Základnými pojmami a prierezovými témami budú:
· manželstvo a rodina, rodičovstvo a intímne vzťahy
Obrazovkár: gamblerstvo a sociálne siete (ročník podľa potreby; návrh pre celú školu)
Prevencia na znižovanie závislostí od počítačových hier a sociálnych sietí, poukazovanie na kvalitu života s takouto závislosťou, uvedomovanie si rôznych následkov v spoločnosti, napr. rodinný a sociálny kontakt, dokázať negatívny vplyv na biologické hľadisko človeka – dopad elektromagnetického žiarenia pre človeka pri častom používaní takýchto zariadení.
Can Hliadka (celá škola)
Je skupina učiteľov a odborníkov našej školy, ktorí majú za úlohu pomáhať v škole pri identifikácii podozrenia násilia na deťoch, prípadne deťoch, ktoré sú ohrozené násilím (fyzickým, psychickým, sexuálnym, inými formami).
Žiacka školská rada
Do prevencie môžeme zaradiť aj aktivity Žiackej školskej rady ZŠ Karpatská, prostredníctvom ktorých učíme našich žiakov správne a efektívne využívať ich voľný čas, podporovať prosociálne a empatické správanie.
Aktivity:
rôzne zbierky: biela pastelka, deň narcisov, zbierka hračiek a vecí pre týrané deti,
vianočné aktivity – mikulášska pošta, koľko lásky sa vmestí do škatule od topánok
veľkonočné aktivity – stánok/ jarmok,
rôzne, iné... (doplnené podľa nápadov členov školského parlamentu)Bubnovačka (celá škola) – 19.11.2024
Zapojenie sa do podujatia, ktorého cieľom je dať do povedomia týranie a zneužívanie detí vhodná pre každý ročník (spájanie triedy pomocou spoločného zapojenia sa):
· 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí
· vyzdvihnutie témy pomocou adekvátneho propagovania pomoci (znaky zneužívania,...)
· pomoc učiteľom s aktivitami (nájsť vhodné aktivity pre jednotlivé ročníky na túto tému)
· jednoduchá aktivita pre celú školu
Recyklohry (celá škola) – do 11.11.2024 a počas celého školského roka
Zapojenie sa do zberu (a súťaže) starých mobilných telefónov – požiadanie žiakov, popr. rodičov, aby nám so súťažou pomohli. Súčasťou tohto zapojenia bude vytvorenie školského „Múzea“, ktoré bude mať informačno-poučný charakter v smere porozumenia vývoju telefónu a GPS signálu. Dôraz sa bude klásť na historicko-fyzikálny vývoj až po súčasnosť vo forme náučných brožúr na dopad elektromagnetického žiarenia pre človeka pri častom používaní takýchto zariadení.
Škola priateľská k deťom
Zapojenie sa do UNICEF programu – počas školského roka – vytvorenie vzdelávacej aktivity, ktorá bude realizovaná vo vlastnej réžii školy, a ktorá bude venovaná témam UNICEF.
Prednášky a besedy:
Kyberšikanovanie – Bezpečný internet– 6. ročník
Trestnoprávna zodpovednosť - 8. a 9. ročník
Ostatné aktivity:
September : Adaptačné stretnutia pre novoprijatých žiakov
November : Bubnovačka – proti násiliu na deťoch– 1.-9. ročník
Marec: Čitateľský maratón – 1-4.ročník
Ponožková výzva
Apríl: Deň autizmu
Máj : Deň matiek
Deň rodiny