• Základná škola, Karpatská 8063/11, Žilina, je plnoorganizovaná základná škola s deviatimi postupovými ročníkmi.  Je to jedna z troch škôl na sídlisku Vlčince. Škola získala právnu subjektivitu 1. 7. 2002.

Celý školský areál leží na okraji sídliska Vlčince s dobrou dostupnosťou mestskej hromadnej dopravy a prímestskej dopravy.  Okolie školy (lesopark) poskytuje dobré možnosti pre činnosť školskej družiny i telesnú výchovu. Jedná sa o školu s vyše 39 - ročnou tradíciou, ktorá neustále vylepšuje vnútorné vybavenie i vonkajší areál. V roku 2015 prešla mnohými úpravami a dnes je z nej moderná a bezbariérová škola.

V tomto školskom roku k 1. marcu 2024 navštevuje školu 841 žiakov, ktorí sú zaradení do 37 tried (17 tried na I. stupni a 20 tried na 2. stupni). Sú to žiaci zo sídliska Vlčince, 30 % žiakov dochádza z iných obvodov. Dôvodom je výchovno-vzdelávací program školy, ktorý je zameraný na výučbu cudzieho jazyka od 1. ročníka, zo športov najmä na gymnastiku, ktorá má na škole dlhoročnú tradíciu  a deti sa ňou zaoberajú už od 1. ročníka v športových triedach a pohybových oddeleniach ŠKD. V 7. ročníku ponúka škola výučbu nemeckého jazyka.

Do ŠkVP sme zaradili nové predmety:

• ranné stretnutia v 5. a 6. ročníku
        • environmentálna výchova v 7. ročníku,
        • čitateľská gramotnosť v 8. ročníku,
        • finančná gramotnosť v 9. ročníku.

Zloženie predmetov v ŠkVP je taká, aby sme skutočne vychovali všestranné rozvinutú osobnosť, čo je naším hlavným cieľom.

Škola svojím integračným programom umožňuje  návštevu  aj deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Na škole pracujú, v tomto čase, dvaja kvalifikovaní špeciálni pedagógovia, takže máme skúsenosti so vzdelávaním žiakov so ŠVVP. Ich práca je zameraná na poradenskú činnosť pre žiakov a rodičov, na zvyšovanie úrovne výchovy a vzdelávania hlavne žiakov so špeciálne výchovno-vzdelávacími potrebami.

Viac o škole sa dozviete v profile školy.