AKO POSTUPOVAŤ, KEĎ..

Sa dozviem o šikanovaní, videl / a som šikanu, som šikanovaný:

Ak mi niekto opakovane a vedome ubližuje, bije ma, vyhráža sa mi, vysmieva sa mi.. alebo niekomu inému..

Kontaktujte ŠPT, pedagóga alebo vedenie školy.

Naša škola má v tejto veci jednoznačný postoj. Neakceptujeme, netolerujeme, neschvaľujeme žiadnu formu násilia. Šikanovanie, resp. jeho náznaky nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované. Pedagogický zamestnanec rieši šikanovanie a každej jeho obeti dokáže poskytnúť okamžitú pomoc.

Obeť sa nemusí obávať, že jej výpoveď bude ohlásená agresorovi.  Každý prípad budeme riešiť individuálne na základe vzájomnej dohody.

Metodické usmernenie: https://www.minedu.sk/data/att/571.pdf

Školský poriadok: Na vyučovaní, počas prestávok i v mimo vyučovacom čase je prísne zakázaná akákoľvek forma šikanovania, akýmkoľvek spôsobom, t.j. fyzicky, slovne, prostredníctvom virtuálneho priestoru (kyberšikana), zastrašovaním, krádežou, poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi a iné. Istú mieru zodpovednosti nesú tiež žiaci, ktorí vedeli o šikanovaní a túto skutočnosť zamlčali.

Niekto do školy donesie tabak, elektronické cigarety, alkohol a iné drogy:

Kontaktujte ŠPT, pedagóga alebo vedenie školy.

Kontaktovaním poverených osôb znížite pravdepodobnosť užitia škodlivých látok, čím prispejete k bezpečnosti na škole.

Škola absolútne zakazuje šíriť a prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou cigarety (vrátane elektronických, nikotínových, či beznikotínových), pyrotechniku, drogy, alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky vrátane energetických nápojov, alkoholických aj nealkoholických radlerov (pivo).

Na škole sa stanovujú opatrenia proti šíreniu legálnych i nelegálnych drog:

1. vstup do budovy školy cudzím osobám je povolený len po zapísaní v knihe návštev, ktorá je na vrátnici u službukonajúcej p. upratovačky,

2. cudzia osoba sa môže pohybovať po budove školy iba so súhlasom člena vedenia školy,

3. učitelia a pracovníci školy sú povinní upozorniť na podozrivé správanie žiakov,

4. v prípade podozrenia na požitie drogy alebo omamnej látky okamžite riešia situáciu v spolupráci s vedením školy s možnosťou volania záchrannej služby alebo príslušných orgánov PZ

5. v spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.