• Ponožková výzva

•

21. marca bol Svetovým dňom Downovho syndrómu a na znak oslavy ľudskej jedinečnosti sa konala ponožková výzva a nosili sa dve rozdielne ponožky. Do tejto ponožkovej výzvy sme sa zapojili aj my ako škola a to dvomi spôsobmi:

1. 20.03.2019 sme na škole uskutočnili zbierku nových párov ponožiek, ktoré potom putovali na ponožkovú burzu inakosti. Dohromady sme vyzbierali 154 párov ponožiek.

2. 21.03.2019 sme si obuli dve rozdielne ponožky a ukázali sme, že sa nebojíme byť iní, tak ako sa neboja byť iní ľudia s Downovým syndrómom. Fotografie sú TU

Prečo práve ponožky?

Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú tretí prebytočný chromozóm v 21. chromozómovom páre.

Downov syndróm patrí medzi najčastejšie vrodené poruchy. Je jednou z foriem mentálneho čiže rozumového postihnutia, pričom sa pod týmto pojmom rozumie oneskorený alebo poškodený vývin dieťaťa a to po stránke rozumovej  - ako znížená inteligencia, poruchy myslenia, učenia, pamäti a pod.), po stránke pohybovej aj z hľadiska celkového správania (poruchy spoločenských kontaktov, zaostávanie v ich nadväzovaní, poruchy správania a pod.).

Diagnóza Downov syndróm tiež spájaná s narušeným imunitným systémom a  vrodenými poruchami srdca a tráviaceho systému. Podstatu Downovho syndrómu nemožno vyliečiť, avšak cielenou starostlivosťou možno pozitívne ovplyvňovať úroveň a kvalitu života jeho nositeľov.

Títo „človiečikovia“ sú však trvalo závislí na pomoci iných ľudí, či už rodičov, ošetrovateľov, opatrovateľov alebo asistentov. Napriek tomu (alebo práve vďaka tomu) sú nesmierne citliví a svoj cit vedia krásne vyjadriť. Sú veľmi srdeční, komunikatívni a výborní zabávači. Radi sa zapájajú do akejkoľvek činnosti a ak sa im dostatočne venujete, neskutočne vám lásku a starostlivosť opätujú. Aj keď sú tieto deti iné, predsa nie sú iné. Sú len „ináč úžasné“.

Ponožková výzva- odovzdali  sme 154 párov ponožiek!!

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do zbierky pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu.

Ď A K U J E M E!